Yazı Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 16:51 Bu yazı 5238 kez okundu
 
NOEL VE YILBAŞI TEHLİKESİ
Servet Ulu
eskilgazetesi
 
 

Allah teala hazretlerine hamd  olsun , onun peygamberi Hz Muhammed (SAV) ‘ e onun , Ehl-i beytine ve Ashabının tümüne salat ve selam olsun.

                      Efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor ,  “Kim bir kötülük görürse, onu eliyle düzeltsin. Şayet eliyle düzeltmeye gücü yetmezse, diliyle düzeltsin. Diliyle düzeltmeye de gücü yetmezse, kalbiyle buğz etsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.” Buyurmuştur .

Biz de elimizle düzeltmeye düzeltmeye gücümüzün yetmeyeceğini düşündüğümüz için , dilimiz döndüğü kadar burada siz kıymetli okuyucularımıza anlatmaya çalıştık , Rabbimiz teala bu dine ve bu vatana hizmetlermizi daim etsin AMİN .

 

              Rabbimiz , dinini kabul etmiş kişilerden tam teslimiyet bekler, ve dinine hizmet edildiği taktirde kendisinin bu kişilere yardım edeceğini ve ayaklarının kaydırılmayacağını Kerim kitabında buyurur. (يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِنْ تَنْصُرُوا اللّٰهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ اَقْدَامَكُمْ) “ Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a (Allah'ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz”. (Muhammed - 7)   İlahi fermanı ile kullarına bir hayat düsturu bahşetmiştir .  Ve HZ Peygamber (SAV) Ehl-i İmanın , Ehl-i Küfrü taklit etmesini men etmiştir. Bu men edişte dehşetli bir tehdit ‘ de vardır . “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” (Ebû Dâvud, Libâs, 4/4031)                 buyurmuştur. Eğer kişi , bir kavmin , bir milletin alameti olan  şeyi taklit ederse , Allah katında bu hadise göre , o güruhtan olacağını anlıyoruz.

Taklidin en büyük özelliklerinden  bir tanesi , vakit geçirdiğin , sevdiğin ve muhabbet beslediğin kişinin hali ile hallenmektir . Eskiler derler ki , “kişi Refikinden azar” onun içindir ki , arkadaşı iyi seçmek gerekir. Çünkü insanda uyma meyli vardır . Yine eskilerin bir sözünden misal verecek olursak “hal saridir” yani hal sirayet eder geçer demekitir. Bunun Vasıtasıda muhabbet dir . Kimi sever ve taklit ederse onun hali ile hallenir insan , onun içindir ki , Allah azimüşşan Kitab-ı Keriminde   ,(كُونُواْ مَعَ الصَّادِقِينَ … )  (tevbe ,119)

“Sadıklarla(doğrular) beraber olunuz”   buyuruyor .  Çünkü o Sadıkların haliyle hallenir insan.  Muhabbette  böyle bir sır vardır . Muhabbet kadar sevilen kişinin hali sevene geçer , ki Ülkemizde , batıya karşı cahilane bir muhabbet vardır , bu muhabbet den dolayıdır ki , batı adetlerinin bayramından tutun da  , giyindiğimiz kıyafete  kadar hayatımızın her alanında tıpkı onlar gibi tatbik etmekteyiz. Cemiyetimiz de kendi bayramlarımızdan ziyade yer tutmaya başladı ki , bu çok vahim bir durumdur. Burada yine ve yine , Büyüklere Anne , Babaya , Dede ve Ninelere düşen görev her kişi ve kurumdan fazladır. Bizler ne kadar kendi efradımızın ,Islahını sağlarsak , toplumda o anlayışla düzelme yoluna gidecektir ve inanıyorum ki , devlet yöneticileri dahil  koca bir millet , bu şekildeki sapkın adetlerin son bulması için çabalayacaktır , bunda hiç şüphem yoktur . Nitekim , Efendimiz şöyle buyurur, “ nasılsanız , öyle idare olunursunuz” toplum kendini düzelttiği an her şeyin,  iyi yönde  değiştiğini göreceğiz. Kardeşlerim , İslam Dini her yönüyle taraf belli etme dinidir . Çünkü İman, hakkı hak bilmek , batılı , batıl bilmektir. Eğer , baş koyduğun bir Dava varsa ,ki biz İslam dinini ve bu Vatanı kendimize Dava edinmiş bir milletiz , o zaman bu dine muhalefet ve aleyhinde çalışan her anlayışa , her sapkın güruha bizde imanımızın gereği olarak , Muhalif ve dikkatli olmalıyız . Efendimizin , konumuzla ilgili olan bir davranışını , biz Ümmetine misal teşkil etmesinden dolayı bir örnekle sonlandırmak istiyorum.

Efendimiz(SAV) , bir cenaze kabre defn edilirken Ashabına , yere çökünüz  buyurmuştur , bunun üzerine , Ashabından birisi neden? ya RasulAllah diyerek sormuştur . Efendimiz , Yahudiler ,cenaze defin esnasında ayakta dikilirler buyurarak , hem haliyle , hem fiiliyatı ile dinine düşman olanlara mufalefet etmiştir. Siz kıymetli okurlarıma veda ederken Rabbimize şu şekilde niyazda bulunalım, Rabbimiz , İslam mayası ile yoğurulmuş bu milleti , her türlü sapkın görüşten ve dinine aykılırık‘tan bu milleti ve Ümmet i Muhammedi muhafaza etsin , bu milleti din-i İslam’a tekrardan bayraktar etsin ve Din-i İslamı dünyaya hakim etsin .

 
Etiketler: NOEL, VE, YILBAŞI, TEHLİKESİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.