Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 21:51 Bu haber 3685 kez okundu
 
Evde Sağlık Hizmetleri Nasıl İşliyor Vatandaş Ne Kadarını Biliyor?
Evde Bakım, gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde
GENEL Haberi
Evde Sağlık Hizmetleri Nasıl İşliyor Vatandaş Ne Kadarını Biliyor?

Evde Bakım, gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, gerek kronik bir hastalığın takibinde, gerekse herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık ve tetkik hizmetlerinin verilmesi süreçlerinde, ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakımı hizmetlerinin verilmesidir.
Evde bakım hizmetinde amaç, günlük yaşam şartlarını en az etkileyerek en doğru tedaviye ulaşmak yolu ile hastalığın ve yetersizliğin etkilerini en aza indirmek ve aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu hizmet ayrıca; evde kalmayı tercih eden ve tedavisi, bakımı devam eden; ancak yakın aile çevresi ve arkadaşları tarafından bakımı gerçekleştirilemeyenler için gereklidir.
Evde Bakım Hizmetlerinden Kimler Faydalanabilir?
Evde Sağlık Bakımı Hizmetleri, ameliyat sonrası bakım gereksinimi olanlardan uzun süreli bakıma ihtiyacı olan hasta ve yaşlılara, yeni doğum yapan annelerden tedavisi evde de sürdürülebilecek hastalara, kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyanlardan, aşılama ve laboratuvar tetkikleri gibi hizmetleri evinde veya işyerinde almak isteyenlere kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaç sahiplerine hitap etmektedir. 
Hasta Nakil Aracı Tahsis Edilir mi?
Evde bakım hizmetleri kapsamında, hastaneye gidip gelecek hastalar için hasta nakil aracı tahsis edilir. Yapılan araştırmada Eskil'de ve diğer ilçelerde hasta nakil aracı olmadığı için hasta nakli gerçekleştirilmiyor. Sadece evde bakım hizmeti yapılıyor
Evde Sağlık Bakımı Hizmetleri alanlar arasında en büyük çoğunluğu oluşturan gruplar aşağıda sıralanmıştır. Ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlar, Ortopedi ve Travmatoloji hastaları, Kalp, Damar ve Hipertansiyon hastaları, Hemipleji (Felçli) hastaları, Onkoloji (Kanser) hastaları, Akciğer ve Solunum hastaları,  Diabet hastaları, Nöroloji hastaları, Oksijen tedavisine ihtiyacı olan diğer hastalar, Yeni doğum yapan anne ve bebekleri, Bakım ihtiyacı olan yaşlılar ve özürlüler, Yara bakımı, enjeksiyon, infüzyon ve diğer kısa süreli hemşirelik hizmetlerine ihtiyaç duyanlar, Laboratuar tetkik ve test hizmetlerine ihtiyacı olanlar, Evinde her türlü medikal ekipman ihtiyacı olanlar, Evde Bakım Hizmeti Kapsamında, 
Sağlığın geliştirilmesi ve korunması, hastalıkların ve özürlülüğün önlenmesi, Öz bakımın sağlanması, kendine yardım, karşılıklı yardımlaşma, savunuculuk, Tıbbi ve hemşirelik bakımı, Kişisel bakım hizmeti (giyinme, yıkanma, alışveriş), Özürlü bireyin gereksinimini karşılamak üzere ev ortamında düzenlemeler yapılması, Sevk işlemi ve kamu olanaklarına ulaşma imkânının sağlanması, Rehabilitasyon hizmetleri, Temel ve özel ihtiyaçların karşılanması, destekleyici aletler, ekipman ve ilaçların sağlanması, Özelleşmiş destek hizmetleri, Rahatlatıcı bakım, Palyatif bakım, Danışmanlık ve duygusal destek hizmeti, Bireyin ailesi ve diğer ilişkili kişilere gerekli bilginin verilmesi, Sosyal etkileşimin arttırılması, Fiziksel aktivite olanaklarının sağlanması, Bakım öncesinde, bakım sırasında ve sonrasında bakım verenlere destek sağlanması, Hasta ve yakınlarının eğitimi gibi hizmetler verilmektedir.
Evde Sağlık Hizmetleri Danışma Hattı : 444 38 33
Ücretsiz olan Evde Sağlık Hizmetleri'nden yararlanmak için Sağlık Müdürlüğü'nce kurulan Evde Bakim Hizmetleri Koordinasyon Merkezi hattı (444 38 33) Türkiye genelinde her ilde bu numarayı aradığınızda ildeki evde sağlık birimine ulaşabilirsiniz. Mesai saatleri içinde aradığınızda çağrı merkezlerindeki kişilere hastanın durumu hakkında bilgileri verebiliyorsunuz. Haber Merkezi

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Evde, Sağlık, Hizmetleri, Nasıl, İşliyor, Vatandaş, Ne, Kadarını, Biliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.