Bugun...
X 15Özkök'ten, Alçay, Başkan ve Belgemen'e teşekkür

Tarih: 17-01-2019 17:19:25 Güncelleme: 17-01-2019 17:52:25 + -
Özkök'ten, Alçay, Başkan ve Belgemen'e teşekkür

Özkök'ten, Alçay, Başkan ve Belgemen'e teşekkür.

Aksaray'da kenevir ekimi için izin çıkarken, Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök kendilerine bu süreçte destek veren isimlere yazılı basın bülteniyle teşekkür etti. Özkök, Eskil'den 3 isme; Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay, AK Parti Eskil Belediye Başkan Adayı Necati Belgemen ile birlikte Eşmekaya Belediye Başkanı Tayfur Başkan'a teşekkür etti.

İşte o basın bülteni:

Aksaray Valisi Ali Mantı’nın himayelerinde gerçekleşen, Sivil Toplum Örgütlerinin ve siyasilerin destekleri ve Muhtarlarla istişare edilerek, Sivil Toplum Örgütlerinin de imza altına aldığı, birlik ve beraberlik ile yola çıkılan kenevir ekimi aşamasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu birlikteliğe onay verdi.

Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Süt Birliği Başkanı Esat Zengin, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ayhan Özkök, Eskil Ziraat Odası Başkanı Necati Belgemen, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Serkan Koray Zeybek, ASKON Aksaray il Başkanı Hasan Dağ, Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay, Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, Yenikent Belediye Başkanı Mehmet Akdere, Eşmekaya Belediye Başkanı Tayfur Başkan’ın İmzasından oluşan belgeyi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti.

Burada bir açıklama yapan Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök “Türkiye’de 19 ilde kenevir ekimi izni çıkarıldı. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli beyefendiye Aksaray’ımızın selamını getirdim ve Sivil Toplum Örgütlerinin imza ve mühürlerini taşıyan evrakları da kendisine sundum. İlk ağızdan da kendisi bu birlikteliğe onay verdi. Kenevir ekimi konusun da “Aksaray’a hayırlı olsun” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise “ Aksaray için her şey feda olsun diyerek “ Aksaray’ı da kenevir üretimi için bu kapsama alacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kenevirin faydaları neler?

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönümünden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevirse dört ayda…Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere…Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevirle yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz. Tüm petrokimya ürünleri yenilenebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.

thumbnail_birlikte-gucluyuz.jpg
Kaynak: eskil gazetesi

Editör: mustafa yol

Bu haber 7565 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ESKİL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TUZGÖLÜ
  TUZGÖLÜ
 • MAGAZİN
  resim yok
 • 15 TEMMUZ ESKİL'DE ANILDI.
  15 TEMMUZ ESKİL'DE ANILDI.
 • Cumhuriyet Bayramından Kareler
  Cumhuriyet Bayramından Kareler
 • Eskil'den Kareler
  Eskil'den Kareler
 • belediye başkan adayları
  belediye başkan adayları
 1. TUZGÖLÜ
 2. MAGAZİN
 3. 15 TEMMUZ ESKİL'DE ANILDI.
 4. Cumhuriyet Bayramından Kareler
 5. Eskil'den Kareler
 6. belediye başkan adayları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Aksaray Konya Yolu Kanlıca Mevkii’inde Feci kaza,da 2 kişi öldü.( VİDEO)
  resim yok
 • 24 kasım öğretmenler günü kutlandı
  resim yok
 • trafık kazası
  trafık kazası
 • ESKİL BELEDİYESİ TANITIM
  ESKİL BELEDİYESİ TANITIM
 • Kuzey Kore Siren Sesleri
  resim yok
 • Eşmekaya'da korkutan yangın
  Eşmekaya'da korkutan yangın
 1. Aksaray Konya Yolu Kanlıca Mevkii’inde Feci kaza,da 2 kişi öldü.( VİDEO)
 2. 24 kasım öğretmenler günü kutlandı
 3. trafık kazası
 4. ESKİL BELEDİYESİ TANITIM
 5. Kuzey Kore Siren Sesleri
 6. Eşmekaya'da korkutan yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI