Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 08:53 Bu haber 3312 kez okundu
 
Yayar Kardeşlerden Eğitime Destek
Eskil'in Kaputaş Yaylası'nda ilk-ortaokula hayırseverler tarafından yaptırılan Z- Kütüphane ve Robotik kodlama sınıfı dün gerçekleştirilen törenle açıldı.
AKSARAY Haberi
Yayar Kardeşlerden Eğitime Destek

Eskil'in Kaputaş Yaylası'ndan merhum Nail Yayar'ın oğullarının babalarının adına Taşkapı İlk-Ortaokulu'na yaptırdıkları Z Kütüphane ve Robotik kodlama sınıfı açılış törenine katılım oldukça yoğundu.
Programa; Eskil Kaymakamı Erkut Pamuk, Eskil Belediye Başkan Vekili Hilmi Yol, Aksaray İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, Eskil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Görü, Eskil İlçe Jandarma Komutanı Halil İbrahim Türkmen, Eskil İlçe Emniyet Amiri Tunahan Mutoğlu,  Milliyetçi Hareket Partisi Eskil İlçe Başkanı Mustafa Güdendede, belediye meclis üyesi, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı...Eskil'in Kaputaş Yaylası'nda ilk-ortaokula hayırseverler tarafından yaptırılan Z- Kütüphane ve Robotik kodlama sınıfı dün gerçekleştirilen törenle açıldı.
Eskil'in Kaputaş Yaylası'ndan merhum Nail Yayar'ın oğullarının babalarının adına Taşkapı İlk-Ortaokulu'na yaptırdıkları Z Kütüphane ve Robotik kodlama sınıfı açılış törenine katılım oldukça yoğundu.
Programa; Eskil Kaymakamı Erkut Pamuk, Eskil Belediye Başkan Vekili Hilmi Yol, Aksaray İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, Eskil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Görü, Eskil İlçe Jandarma Komutanı Halil İbrahim Türkmen, Eskil İlçe Emniyet Amiri Tunahan Mutoğlu,  Milliyetçi Hareket Partisi Eskil İlçe Başkanı Mustafa Güdendede, belediye meclis üyesi, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Halit, Tahir, Abdullah ve Rahim Yayar kardeşler tarafından yaptırılan Z Kütüphane ve Robotik kodlama sınıfı yaklaşık 150 Bin TL harcanarak yapılırken, Yayar kardeşler tarafından açılış programı sonrasında açılışa için gelen misafirlere, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlara yemek ikram edildi.
Halit Yayar haberfark.net'e yaptığı açıklamada, "Rahmetli babam Nail Yayar adına bir eser yapmayı düşünüyorduk. İlk aklımıza gelen yaylamızda camiye minare yaptırmak oldu, ancak camimizde minare bulunduğu için ve de okul müdürümüz Sülayman Uz'un da teşvikiyle böyle bir çalışmada yer aldık. öğrencilerimize, öğretmenlerimize, okulumuza ve hemşehrilerimize hayırlı-uğurlu olsun." diye konuştu. 
Z-KÜTÜPHANE NEDİR?
Okuma kültürünün geliştirilmesi için bilgisayardan elektronik eğitim materyallerine, internetten zeka oyunlarına kadar birçok materyallerin bulunduğu kütüphanelerdir. Z-kütüphanelerde çocuk edebiyatı, güncel kitaplar, satranç masaları, tangram, yapbozlar, zeka geliştirici oyuncak, öğrenme oyunları, CD, DVD ve bilgisayar oyunları ve filmler de yer alıyor.
Z-KÜTÜPHANELERİN ÖZELLİKLERİ:
 Bilgiye erişimde fırsat eşitliği
 Sesli ve elektronik kitaplar
 Modern ve estetik tasarım
 Pedagojik uygunluk
 Taşınabilir raflar
 Ahşap ve kumaşla kaplanmış duvarlar
 Okuma zevki uyandıran ortam (sözcü)
Robotik Kodlama Nedir?
Robotik kodlamaya geçmeden öncelikle, kodlama nedir? Robotik nedir? ve iki disiplinin ışığı altında ortaya çıkan yeni kavram olan “Robot ve Robotik Kodlama Nedir?” konusuna değinmek istiyorum.
Robot: Sensörler yardımı ile ortamı algılayabilen ve algıladığı durumu yorumlayıp karar veren aygıtlara robot denir.
Robotik: Elektronik devreler yardımı ile kodlama dilleri kullanılarak ihtiyaç duyulan yönde komut verme işlemidir. Makine kontrol sistemi, bilgisayar gibi birçok alanda hayatımızın kolaylaştırmakta olanak sağlamaktadır.
Robotik Kodlamanın Faydaları
 Teknolojinin sürekli gelişmesi ile birlikte yenilikçi ve üretim odaklı teknolojilere de aynı oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın farkındalığında olan ülkeler eğitim sistemlerine erken yaşta çocuklara yönelik kodlama ve robotik eğitimlere yer açmaktadırlar. Çocuklar erken yaşta kodlama ve temel düzeyde robotik alanlarda bilgisi sahibi olmaktadırlar. Analitik düşünme, eleştirel düşünme gibi 21. Yüzyıl becerilerini kazandırma gibi fayda sağlayan robotik kodlama günümüzde son zamanların en popüler eğitim trendi haline gelmiştir 

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Yayar, Kardeşlerden, Eğitime, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.