Haber Detayı
02 Mayıs 2020 - Cumartesi 14:26 Bu haber 1136 kez okundu
 
Üretime Devam
Koranavirüsün hayatı olumsuz etkilediği bu günlerde Eskilli çiftçi üretmekte kararlı.
TARIM Haberi
Üretime Devam


Bereketli bahar yağmurlarının ardından,"Baharlık" olarak ifade edilen ayçiçeği, pancar ve  sılajlık mısır ve danelik mısır ekimi bölge çiftçisi tarafından gerçekleştiriliyor.
Eskil ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı yaptığı açıklamada; bahar aylarının gelmesiyle birlikte çiftçilerimiz tarla yoluna çıktı. Pancar, Mısır, Ayçiçeği ve diğer ürünlerin ekimleri başladı. Geçtiğimiz yıla nazaran daha serin ve yağışlı bir dönem geçtiği için hububatlarımız oldukça iyi durumda. İnşllah beklenenden daha iyi bir verim elde edeceğiz. Tüm Dünya’da konronavirüsle mücadele kapsamında bir çok kısıtlama oldu. Bu kısıtlamalar ülkemizde de mevcut. Fakat bizim üretime ihtiyacımız var. Çiftçilerimiz zaten tarlada olduğu için çok az kişiyle görüşüp temas ediyorlar. Yinede biz Ziraat Odası olarak, Çiftçilerimizi dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Çiftçilerimizin bir  çoğunun tarlada dahi çalışırken maske taktıklarını görüyoruz.  İnşallah bu sezon çiftçilerimiz için hayırlı olur” dedi.
O ekimi yapan isimlerden birisi de Eskil'in Bayramdüğün Köyü'nden Osman Çakın.
Çakın, "Bu sene yağışlı bir baharla birlikte bölgemizdeki ekinler gayet iyi. Üstelik her yıl ikinci sulamanın yapıldığı bu dönemde birinci sulamalara yeni başladık. Öte yandan yağışların ardından toprağın tam tavda olduğu bu günlerde baharlıklar büyük bir özenle ekiliyor. Biz de bugün danelik mısır ekimini gerçekleştirdik. Mısırı yüksek veriminden dolayı tercih ediyoruz, en çok müzdarip olduğumuz konu ise tarımsal sulamada elektrik fiyatlarının yüksekliği." diye konuştu.
Ekicilik yapan aynı köyden Beyazıt Keskin de, "Ekim yapmak son derece hassasiyetle birlikte dikkat ve özen isteyen bir iş. Yapılacak en küçük bir hatadan asla dönüş olmaz. Biz de bu bilinçle birlikte son teknojiyle imal edilmiş mibzer ve araçlarımızla ekimi gerçekleştiriyoruz inşallah hayırlı bereketli olur." dedi.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Nuri MUTLU
Etiketler: Üretime, Devam,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.