Haber Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 15:57 Bu haber 8720 kez okundu
 
TOHUM TOPRAKLA BULUŞUYOR
Obruk platosunun önemli tarım arazilerinden birisi olan Eskil bölgesinde hububat ekimleri başladı. Son bahar aylarının gelmesiyle birlikte, İlçemiz bölgesinde arpa,buğday,çavdar, yulaf gibi hububat ürünlerinin ekim ve hazırlık çalışmalarına hız verildi.
ESKİL Haberi
TOHUM TOPRAKLA BULUŞUYOR

Yüksek verim ve bol kazanç umut eden Eskil’de çiftçiler tarlalarını hazırlayıp ekmeye başladılar. Ekiliş işlemleri genellikle modern tarım makineleri ile yapılırken, çiftçilerin bu yıldan beklentileri bol yağmur ve fiyatların tatmin edici bir seviyeye çıkarılarak emeklerinin karşılığını vermesi.

Ekim ayı ile birlikte bu yıl hububat ekimine başlayan çiftçiler, geçen yıl Eskil bölgesindeki hububat hasatlarının bereketli geçtiğini söylediler. Konuyla ilgili açıklama yapan Eskil Ziraat Odası başkanı İbrahim Kırlı açıklamasında, “Hububat ekimlerine çiftçilerimiz başladı. 2019 - 2020 sezonu öncelikle  tüm çiftçi kardeşlerimize hayırlı olsun. Bu yıldan beklentimiz bol yağış ve fiyatların iyi olması. Geçen yıl ilçemizde bereketli geçmişti. Hububat ambarı halindeki ilçemizde, ortalama 320 - 330 kilogram arasında buğday hasat ettik. Sulak bölgelerimizde de ortalama 500 - 550 kilogram arasında buğday hasat ettik. Bizim için iyi bir sene geçti.  Çiftçilerimizin bir çoğu, kendisinin önceki yıl hasat ettiği buğdayları kullanıyor. Bir çoğuda sertifikalı tohum alıyor. Bu aylar bol yağış bekliyoruz. Dün  güzel bir yağmur oldu. Üzerine ekim yapıyoruz. Önceden de ekim yapmıştık. Onlar için de çok iyi oldu. Rabbim ilçemiz çiftçilerine hayırlı bol kazançlar versin inşallah” dedi. 

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Mustafa YOL
Etiketler: TOHUM, TOPRAKLA, BULUŞUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.