Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 12:59 Bu haber 2200 kez okundu
 
Sarımsak Ekimleri Başladı
Korana patlayınca satışlar 3-4 kat arttı! Çiftçi her karış toprağa sarımsak ekiyor.
ESKİL Haberi
Sarımsak Ekimleri Başladı

Bağışıklığı güçlendirdiği söylenen ve koronavirüs salgını sonrası satışları 3-4 kat artan sarımsak bu yıl daha fazla alana ekiliyor. Eskil’de bu alana girmeye çalışıyor. Bayramdüğünlü çiftçi bu yıl sarımsak ekimi yaptı.

Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen sarımsağın ekimi Eskil’de başladı.

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla yoğun bir şekilde tüketilmeyen başlayan sarımsağa artan rağbet ile birlikte fiyatları da 3-4 kat arttı. Artan fiyatlardan üreticilerin memnun olurken, devam etmesi beklenen koronavirüs süreci nedeniyle bu yıl daha fazla alana sarımsak ekimi için çalışmalar başladı.

Eskil Bayramdüğün köyünde sarımsak ekimi yapan Celal Güç yaptığı açıklamasında,” Bölgemizde hiç sarımsak ekimi yapan yok. Geçtiğimiz yıl iyi para etti. Bizde buna istinaden 150 dekar alana sarımsak ekimi yaptık. Sarımsağın ekimi için özel bir mibzer var. Sarımsak iki sezonda hasat yapılıyor. Birisi kuru sezon birisi yaş sezon. Kuru sezonda  2500 m2 alandan 4 ton çıkarken, yaş sezonda bu rakam 9 tonu buluyor. Az suyla yetişen bir ürün olması nedeniyle suyun kullanımı açısından da avantaj sağlıyor. Aksaray’ın bir çok yerinde yetişiyor ve güzel verim alınıyor. İnşallah bölgemizde de istediğimiz verimi alırız” dedi

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Nuri MUTLU
Etiketler: Sarımsak, Ekimleri, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.