Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 12:55 Bu haber 914 kez okundu
 
Pancar Hasatı Başladı
Eskil´e bağlı köy ve yaylalarda şeker pancarı hasadı başladı.
ESKİL Haberi
Pancar Hasatı Başladı

Eskil bölgesinde tahtını hiçbir zaman bırakmayan Pancar’ın hasat sezonu başladı.

Balküpü Şeker Fabrikası´nın geçtiğimiz hafta pancar alım kampanyasını başlatmasının ardından,  Eskilli pancar üreticisini harekete geçirdi. Çiftçi, ilk ürünü teslim etmenin heyecanı yaşarken, söküme de başladı.

İlçemiz çiftçilerin ürettiği en önemli ve eski ürünlerden birisi olan pancarı çiftçilerimizin hala gözde ürünlerinden birisi.  Geçtiğimiz yıllarda üretiminde düşme eğilimi olan şekerpancarında, bu yıl ciddi bir yükseliş meydana geldi. Pancar alımlarında ki sıkıntılar nedeniyle çiftçilerin dert yanmasına rağmen pancardaki ciddi artış herkesi şaşırttı. Makineleşmenin sayesinde işçiliği oldukça basitleşti.  Geçtiğimiz hafta hasatı başlanılan şeker pancarında, üretim miktarı ve ekilen arazide bir değişiklik olmadı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık  35 bin dekar alanın pancar ekildiği ilçemiz ve çevresinde, bu yıl miktar 50 bin dekara ulaştı.  Bunun yanında geçtiğimiz yıl dekar başına 8 tonun çıktığı şeker pancarı üretiminde ise bu yıl miktar yine değişmedi. 

Pancar üretimin geçtiğimiz yıllara nazaran daha kolaylaştığını ifade eden Eskil Ziraat Odası Başkanlığı, ”Geçtiğimiz yıllarda pancar ekim zamanından olsun söküm zamanına kadar oldukça meşakkatli bir işti. Ama makineleşmenin sayesinde eskiden günlerce süren hasat artık birkaç günde bitiyor. Çiftçilerimiz pancar ekiminden şikayetçi olmasına rağmen bu yıl ekim alanı arttı. Pancarın bu yıl taban fiyatının açıklanmaması çiftçiyi biraz üzdü. Pancar hasat döneminin çiftçilerimize hayırlı bereket getirmesini temenni ediyoruz? denildi.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Pancar, Hasatı, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.