Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 09:08 Bu haber 3172 kez okundu
 
Mera İşgaline Taviz Yok
Eskil Belediyesi mera işgallerine karşı mücadele başlattı.
ESKİL Haberi
Mera İşgaline Taviz Yok

İlçemizin en büyük sorunlarından olan mera sorunu, her geçen gün artmaya başladı.  Özellikle imar barışının ardından artan Mera işgallerine karşı Eskil Belediyesi çalışma başlattı. Meralarda yapılan işgaller durdurularak, mera araziler eski hallerine geri getirilecek.

Son zamanlar ilçemiz yaylalarında bazı vatandaşlar, hak hukuk gözetmeksizin mera alanlarını işgal ediyorlar.  Bazıları mera alana ev yaparken, bazılarıda tarla haline getirmiş durumda. Geçtiğimiz hafta Gölbez yaylasında gerçekleştirilen yıkımların ardından, Mera işgali tekrar gündeme geldi.  Durumun çığırından çıktığını ifade eden bazı vatandaşlar,” yaylalarda mera arazileri hızla işgal edilmekte. Bazı kişiler mera araziler kendisine tahsis edilmiş ki ev yapıp çevresini de tarla haline getirmiş. Burada diğer insanların ve hayvanlarında hakkı var. Bunu düşünen hiç yok. Bu durumda işe belediyenin ve resmi kurumların el atması gerekir” dediler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eskil Belediye başkanı Necati Belgemen açıklamasında; “ Biz seçim kampanya döneminde gezerken, herkesin  ortak bir derdi vardı, mera işgalleri. Daha önceleri vatandaşların işgallerine göz yumulduğu için, bir  çok vatandaş mera işgalini kendisine verilmiş bir hak gibi görmüş, ev yapmış tarla yapmış. Özellikle imar barışından sonra daha fazla artmış. Artık bunun önüne kesinlikle geçmek gerekir. Mera işgallerini için belediye olarak  ciddi bir mücadele başlattık. Vatandaş diyor ki ” peki oğluma ev nereye yapacağım”.  Şu anda imar çalışmaları başladı. İmar bittikten sonra isteyene bedeli karşılığında 2500 – 3000 metrekare arasında alan vereceğiz. Fakat şu anda mera işgallerine kesinlikle göz yummayacağız. Bir kez daha altını çiziyoruz. Kimse ben yaptım, ben ektim bir şey olmaz demesin. Televizyona değil nereye çıkarsanız çıkın. Biz yasalar çerçevesinde başkalarının hakkını koruyacağız. Sonucu ne olursa olsun.  Her ne kadar mera arazisi kullanmak suç diyipte, kullananları meşrulaştırmaya çalışanlar olsada bizim mücadelemiz devam edecek. Bu kim olursa olsun. İster A şahsı ister B şahsı. Babamızın oğlu bile olsa gözünün yaşına bakmayacağız. Hiç kimsenin başka birinin ve hayvanlarının hakkına tecavüz etmeye hakkı yoktur” dedi

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Mustafa YOL
Etiketler: Mera, İşgaline, Taviz, Yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.