Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 20:26 Bu haber 2273 kez okundu
 
Kanola Üreticilerinin Ödemeleri Yapıldı
Bölgemizde suya az ihtiyaç duyan ürünlerin ekiminin teşviki için daha önceden bir çalışma yapılmıştı.
ESKİL Haberi
Kanola Üreticilerinin Ödemeleri Yapıldı

Eskil'de havza bazlı ürün desteğine dahil olan ve suyu az tüketen kanola bitkisi için daha önceden bilgilendirme toplantısı Eskil Ziraat Odası'nda yapılmıştı. Bu yıl Eskil’de ekimi yapılan Kanola ürününün hasadının tamamlanmasının ardından üreticiler paralarını aldılar.

Hasatla ilgili açıklama yapan Eskil Ziraat Odası Başkanı İbrahim  Kırlı, ”Kanola oldukça az suyla yetişen bir bitki. Sezonda sadece iki kez sulanması yetmektedir. Bu yıl  ilçemizde 800 dekar alanda bir çalışma yapıldı. Dekar başına 250-400 kilogram arası bir ürün elde ediliyor. Ürünün fiyatı ise yağ değerine göre kilogramı 3260 ile 3300 TL arasında değişiyor. Ürün masraf olarak dekar başına 300 tl gibi bir harcamaya yol açıyor. Bunun yanında 50 kuruşluk bir desteği var. İlçemizde Setik, Akgöl, İkizce, Böğet, Eşmekaya ve kıraç bölgesi gibi suyun az olduğu bölgelerde ekilebilecek en ideal bir ürün. Bu yılki verim beklediğimiz gibi çıktı. Gelecek yıl için sözleşmelerimiz alınmaktadır. Üreticimizin ürün satışının garantörü olarak Ziraat Odamız garanti vermektedir. ” diye konuştu.

Daha önce toplantıda konuşan Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav da, ’’Bakanlığımızca ton başına 500 TL destek ödemesi yapılacak kanola bitkisi az su tükettiği için tarımsal sulama sıkıntısı çeken Eskil ilçemizde inşallah çiftçilerimiz için hem gelir kaynağı olacak hem de tarımsal sulamaya katkı sağlayacaktır.’’ Demişti.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Nuri MUTLU
Etiketler: Kanola, Üreticilerinin, Ödemeleri, Yapıldı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.