Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 22:03 Bu haber 2901 kez okundu
 
Kafalardaki Soru. Hazine Arazisi
Toprağı olmayıp ekip biçmek isteyenlere kiralık hazine arazisi!
TARIM Haberi
Kafalardaki Soru. Hazine Arazisi

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Milli Emlak Tebliğinde kritik değişiklikler yapıldı. Hazine arazisi kiralamak için çiftçi olmak ve o köy ya da beldede 3 yıldır oturuyor olmak koşulu kaldırıldı.

Bunun yerine o köy ya da mahallede kayıtlı olan, oturan ya da oraya kayıtlı olmasa da 3 yıldır oturan, oturmasa da kayıtlı olan topraksız veya yeterli toprağı olmayanlara kiraya verilebilir hale getirildi. Daha önce 5 yıl olan ve bağ, bahçeler için 10 yıla kadar uzatılabilen kiralama süresi, yeni tebliğde 10 yıl olarak belirlendi ve bu sürenin sonunda tüm ekip biçmeler için 10 yıl daha uzatma hakkı verildi. Böylece isteyen tek yıllık bitki ekecek, bahçe yapacak, isteyen çok yıllık bağ, badem, ceviz dikebilecek.
BAŞVURU OLMAZSA
Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'in haberine göre, köy nüfusuna kayıtlı olmayan, köyde ikamet etmeyenler yani dışarıdan kişiler de hazine arazilerini veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerleri ekip biçme amaçlı kiralayabilecek. Ancak bu, köye kayıtlı kişilerin talep etmemeleri durumunda mümkün olacak. Bir başka ifadeyle topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiraya verilecek yerler ilan edilecek. Yeterli başvuru olmadığında bu taşınmazlar, gerçek veya tüzel kişilere kiraya verilebilecek.
60 DÖNÜM SINIRI

Bir kişinin kiralayabileceği hazine arazi miktarı 60 dekarı geçemeyecek. Yüzölçümü 60 dekardan fazla olan taşınmazlar, krokisinde ulaşım yolu da gösterilerek, 60 dönümlük bölümler halinde kiraya verilecek. Topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçiler bu tebliğ kapsamında sadece bir kez hak sahibi olabilecek. Daha önce kiralanacak arazinin büyüklüğü sulu ve kuru tarım yapılabilirliğine göre her il için ayrı ayrı belirleniyordu. Yeni düzenlemede tüm iller için bu miktar 60 dönümle sınırlandırılmış oldu.
20 GÜN İLAN EDİLECEK
Kiraya verilecek yerler, Milli Emlak İl Müdürlükleri’nce belirlenecek ve nihai onay Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilecek. Bakanlığın onay verdiği taşınmazlar, Milli Emlak İl Müdürlükleri’nin internet sayfasında ve hükümet konaklarında 20 gün süreyle ilan edilecek. Tarım idaresince bu ilanlar çiftçilere, ilgili muhtarlıklara ve ziraat odalarına da duyurulacak.
PUANA GÖRE SIRALAMA

İlana çıkılan araziyi kimin kiralanacağı kararı, başvuru sahiplerinin puanlarına göre belirlenecek. Köyde oturan ve o köye kayıtlı olanlar 20 puan, köyde kayıtlı olmayıp 3 yıldır oturanlar 10 puan, köy nüfusuna kayıtlı olanlar 5 puan alacak. Toprağı olmayanlar 60 puan, 10 dönümden az toprağı olanlar 40 puan, 30-40 dönüm arası toprağı olanlar 10 puan, evli ve 3’ten fazla reşit olmayan çocuğu olanlar 20 puan, 2’ye kadar çocuğu olanlar 15 puan alacak. Ayrıca ziraat teknikeri, teknisyeni, mühendisi, 20-40 yaş aralığında genç ya da kadın çiftçi olmak, iyi tarım, organik tarım yapacak olmak da puan üstünlüğü sağlayacak. Tüm değerlendirmelerin sonunda aynı puanı toplayan birden fazla kişi olursa kura çekilecek.
KİRALAMADA PAZARLIK
Arazinin kiralaması pazarlık usulüne göre yapılacak ancak ilk yıl tahmini kira bedeli, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1.5’i olarak belirlenecek. Yani 100 bin liralık bir tarlanın yıllık kirası 1.500 lira civarında olabilecek. Sonraki yıllarda kira bedeli TÜİK’in yayımladığı Tarım ÜFE (Tarım Ürünleri Üretici Fiyatları Endeksi) oranında artırılacak. Sözleşmenin başlama ve bitiş tarihleri, ekim ve hasat dönemleri dikkate alınarak belirlenecek. İlk yıl kira bedeli peşin olarak veya faiz uygulanmaksızın dörtte biri peşin, kalanı üçer aylık dönemler hâlinde üç eşit taksitle alınacak. Sonraki yıllarda ise kira, peşin veya üçer aylık dönemler hâlinde dört eşit taksitte ödenebilecek. Kiracılar, arazileri başkalarına kiraya veremeyecek.

Belgemen'den hazine arazisi açıklaması!

Eskil Belideye Başkanı Necati Belgemen'in açıklaması şu şekilde: "Sayın Bakanımız hazine araziler için bir açıklama yaptı.

Gençlerimiz ve vatandaşlarımız bir beklenti içerisindeler...

Gönül ister ki topraksız herkes alsın ama bizim ilçemizde bu mümkün değil.

 

Binlerce kişi topraksız ve almaya uygunlar yalnız bizim ilçemizde hazine arazisi az denecek kadar az. Olursa dağıtılır olmayan şeyi nasıl dağıtacaksın?

Hazinelerimizin toplulaştırmadan dolayı yollara gitti bir kısmı da köy içlerine taşınmış. Geriye kalanda beklenti içinde olanların  yüzde bir veya ikisine  yetecek durumda olanlara yetecek şekilde.

Bundan dolayı çok beklenti içine girmeyin, hayal kırıklığı olmasın.

Toplulaştırmadan dolayı Göktömek'te birkaç yerde 2000 dekara yakın hazineyi toplamışlar. Bu da tek parsel tarım reformu tarafından ayrı yatırım programına alınıp ihale edilmesi gerekmektedir biz bunun için müracaat ettik ödenek olmadığından programa alınmadı. Bizim bazı mahallelerimizde ve köylerimizde yok denecek kadar az bazılarında hiç yok." diye konuştu. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kafalardaki, Soru., Hazine, Arazisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.