Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 09:39 Bu haber 2412 kez okundu
 
İkinci Ürün Ekimine Dur Denilmeli
Ülkemizin en önemli tarım alanlarından olan Aksaray ovası son yıllarda hızla yer altı sularının çekilmesiyle karşı karşıya.
TARIM Haberi
İkinci Ürün Ekimine Dur Denilmeli

 Her geçen gün yeraltı sularındaki çekilmenin artması, çiftçileri tedirgin etmesine rağmen, bu konuda önlem almaya itmiyor. Özellikle Eskil bölgesinde yeraltı sularının hızla çekilmesine neden olan en büyük etkenlerden birisi, yer altı sularının tarımda dengesizce ve hoyratça kullanılması.

Son Yıllarda Ürün Çeşitliliği Arttı

İlçemiz genelinde ürün çeşitliliği son yıllarda artmaya başladı. Özellikle hayvancılığın artmasıyla birlikte bölgemizde, yonca, mısır gibi bol su isteyen ürünlerin ekimi hızla artmaya başladı. Bunun yanında daha az su tüketimi ile yetişen ve bir zamanlar bölgede ekilen, mercimek, nohut, yulaf, çavdar gibi ürünlerin ekimi hızla düştü.

Suyun En Büyük Düşmanı Ürünlerin Çok Sulanması

Bölgemizde üretimine başlanılan Mısır, Ayçiçeği, Yonca gibi ürünlerin  çok suyla yetiştirilmesi bölgede yeraltı su kullanımının artmasına neden oldu. Bu ürünlere devletin destek vermesi ise çiftçileri bu ürünleri daha fazla ekmeye yönlendirdi.

İkinci Ekim Kesinlikle Yasaklanmalı

Özellikle mısır üretiminde ki kazancın fazla olması çiftçilerin iştahını kabarttı. Bu durumu fırsata çeviren çiftçiler suyun hızla bittiğine bakmadan, hasat ettikleri buğday ve arpaların yerinede ikinci ürün olarak mısır ekmeye başladılar. Kısa sürede defalarca sulanan ikinci ekim ürünler suyun bitişine hız veriyor.

Ne Kadar Alan İkinci Ekim Yapılmış Durumda

İlçe genelinde 35 bin dekar alan birinci ekim mısır yapılmışken, ikinci ekim mısır miktarı ise 25 bin dekarı bulmuş durumda. İkinci ekim mısırın kesinlikle yasaklanması gerektiğini ifade eden çiftçiler,” bölgemizde yer altı suları hızla çekiliyor. Bunun en önemli nedeni bilinçsiz su tüketimi. Özellikle mısır ve yonca gibi ürünler suyun bir numaralı düşmanı. Buna ek olarak bazı çiftçilerimiz geleceği düşünmeden ikinci ekim mısır yapıyorlar. Şimdilerde onlara bu durum çok tatlı geliyor. Ama su bittiği zaman ne yapılacak onu hiç düşünen yok. İkinci ekim bir mısır en az on kez sulanmak ister. Üstelik duyduğumuza göre birinci ekim alanı kadar ikinci ekim yapılmış. Yetkililerin bunun önüne biran önce geçmeleri gerekir. Artık çiftçilerimiz bunu hiç düşünmüyor. Parasını kazansın gerisi önemli değil. Ama gelecek bizim için çok önemli. İkinci ekim kesinlikle ve kesinlikle yasaklanmalı” dediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İkinci, Ürün, Ekimine, Dur, Denilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.