Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 08:24 Bu haber 3268 kez okundu
 
Eskilli Besicinin 5 İsyanı
Eskil Kumlu'da küçükbaş besiciliği yapan ve bölgede sektörün öncü isimlerinden Cirit Besicilik'in Sahibi Mehmet Cirit'ten meslektaşlarına önemli çağrı.
ESKİL Haberi
Eskilli Besicinin  5 İsyanı

Türkiye'nin hiç bir yerinde olmayan ve üreticinin aleyhine yanlış bir uygulamanın sadece Konya ve Aksaray bölgesinde olduğunu ifade eden Cirit, "Bu uygulamada kuzuyu esnafa satarken net kilodan yüzde 5 fire düşülüyor. Neden, niye düşülüyor bu sorunun cevabı yok. Vaktinde uyanık bir kaç esnafın gözü açıklıkla köylüye yaptığı cambazlıktan öte birşey değil. Bu durum zamanla adeta bir gelenek haline gelmiş. Kuzuyu satıyorsun net kilodan yüzde 5 fire düşülüyor. Yani 1000 TL'lik kuzu satsan 50 TL'si ya da bir besicinin yılda 1000 kuzu sattığını düşünelim. 50'sini bedava vermiş oluyor. Oysa besici, aldığı kuzuyu olduğu gibi net kilosuyla alan kişidir. Yün, çakıldak kuzuda ne varsa besici bunları alır. Kuzuyu besler, etlendirir yününü kırkar tertemiz şekilde esnafa satar yüzde 5 kesinti olur. Cirit Besicilik olarak bu yanlıştan dönülmesi için öncü oluyoruz. Bugünden itibaren bu haksız kesintiyi keseceğim diyen insanla el sıkışmayacağız. Aynı duyarlılığı bölgemizde fedakarca besicilik yaparak ekonomiye katkı sağlayan tüm hemşehrilerimize çağrıda bulunmak istiyoruz. Gelen hep beraber bu haksız uygulamayı dünde bırakalım." diye konuştu. Kaynak: Haberfark

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Eskilli, Besicinin, , 5, İsyanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.