Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 09:20 Bu haber 1820 kez okundu
 
Eskil'in Bitmeyen Sorunu. MERA
İlçemizde yıllardır süren ve bir türlü çözüm bulamayan Mera sorunu için vatandaşlar çözüm bekliyor.
ESKİL Haberi
Eskil'in Bitmeyen Sorunu. MERA

Köy ve yayla sayısı oldukça fazla olan ilçemizde, son yıllarda hızla artan hayvancılık, vatandaşların ev ve müştemilatı yapmaları için daha fazla arsaya ihtiyaç duymaları neden oluyor. Özellikle kırsal kesimde, köy ve yaylalarda ev yapmak isteyen vatandaşlar, köyün dışına ev yaparak beraberinde ihtiyacından fazla alanı çeviriyorlar. Haksızlığa uğradıklarını düşünen vatandaşların şikayeti sonucu ortaya istenmeyen sonuçlar çıkıyor. Özellikle mera alanının kesinlikle korunma içinde olması, vatandaşları zaman zaman belediye ile karşı karşıya getiriyor. Mera sorunundan dolayı ilçemizde son yıllarda sık sık tatsız olaylar yaşanmaya başladı.

Konuyla ilgili açıklamaya yapan bazı vatandaşlar,” Köyümüzde zaman zaman köy dışına vatandaşlarımız ev yapıyorlar. Bazı vatandaşlar hakkından fazlasına sahip olmak için hak hukuk tanımadan ihtiyacından fazla alanı çeviriyorlar. Hayvanların otlak alanını dahi çeviriyorlar. Özellikli imar affını fırsat bilen fırsatçılar bir çok yeri işgal etmiş durumdalar. Hiç kimsenin ihtiyacından fazla alanı çevirmeye hakkı yoktur. Şikayet edildiği zaman kendini haklı göstermek için çaba sarfediyor. Ortalama 1000 ile 1500 metrekare alan bir hayvancılıkla uğraşan bir kişi için fazlasıyla yeter. Eğer çiftlik yapmak isteniyorsa bunun en iyi yeri kendi tapulu tarlanın olması. Kimse hukuksuzluk yapmamalı. Mera alanda en çokta hayvanların hakkı var. Adamın metrekarelerce alanı olmasına rağmen haksız yere mera alanları işgal ediyor. Yetkililerin Mera sorununa biran önce çözüm bulmaları gerekir. Meraların ekilmesi içine ev yapılması ve işgal edilmesinin önüne geçilmeli” dediler.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Eskil'in, Bitmeyen, Sorunu., MERA,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.