Haber Detayı
03 Şubat 2021 - Çarşamba 11:46 Bu haber 11107 kez okundu
 
Eskil'de Tarihi Eser Operasyonu
Eskil'de tarihi eser kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonda 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların evlerinde yapılan araştırma da tarihi eser obje ve sikkelere rastlandı.
ESKİL Haberi
Eskil'de Tarihi Eser Operasyonu

Aksaray İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde yapılan istihbari çalışmalar neticesinde, bölgenin tarihi geçmişi nedeniyle defineci olarak adlandırılan şahısların buldukları eserleri satmak için müşteri aradıkları bilgisinin elde edilmesi üzerine, şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik çalışma başlatılmıştır.

            Yapılan titiz ve ısrarlı takipler neticesinde, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Eskil ilçesi Bozcamahmut köyünde 01 Şubat 2021 günü eski eser kaçakçılığı yapan A.U, İ.S, R.S. ve  B.T. isimli dört şüpheli tespit edilmiş, şüphelilerin üzerinde, araçlarında ve evlerinde yapılan aramada Bizans dönemine  ait olduğu değerlendiren 152 adet sikke/obje (143 adet sikke, 2 adet yüzük, 7 adet obje) ile birlikte bir adet elektronik tablet, üç adet flash bellek, iki adet detektör kulağı ve bir adet kobra el telsizi ele geçirilmiştir.

Şüpheliler gözaltına alınmış olup, adli makamlara sevk edileceklerdir.     

         Kültürel mirasımızı korumak amacıyla titiz ve gayretli çalışmalarımıza devam edilecektir.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Eskil'de, Tarihi, Eser, Operasyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.