Haber Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 17:22 Bu haber 9100 kez okundu
 
Bu Yazıtın Sırrı Ne?
Tarih boyunca Hititler, Frigyalılar, Tabal Krallığı, Roma ve Bizans medeniyeti gibi bir çok Anadolu medeniyetine ev sahipliği yapan Eskil bölgesindeki Böğet Köyü Cami duvarındaki yazıtın çevirisinin yapıldığı anlaşıldı.
AKSARAY Haberi
Bu Yazıtın Sırrı Ne?

Tarih boyunca Hititler, Frigyalılar, Tabal Krallığı, Roma ve Bizans medeniyeti gibi bir çok Anadolu medeniyetine  ev sahipliği yapan Eskil bölgesindeki Böğet Köyü Cami duvarındaki yazıtın çevirisinin yapıldığı anlaşıldı. Eskil hakkında tarihi araştırma yapan Anadolu Ajansı Eskil Muhabiri Kadir Altan yazının, Prof. Dr. Thomas Drew Bear tarafından okunduğunu sosyal medya hesabından paylaştı. Cami duvarında bulunan yazıtta, "Burada Rahip ve Başpiskopos Paladis yatıyor. Tanrı bizi koruyor. Okuyanlar dua etsin" yazmaktadır.  Prof. Dr. Thomas Drew Bear tarafından okunmuştur. Bu kaidenin anlamı bilinmese de, Cami hakkında daha önceden bir çok söylentiler ortaya çıkmıştı. Birincisi Caminin aslında kilise olduğu yıkıldığı ve bu kilisenin camiye çevrildiği konusunda. İkinci söylenti ise Caminin duvarının örüldüğü taşların köyün civarlarındaki harabelerden toplandığı hakkında.

 Başpiskopos "Ortodoks Kiliseleri'nde Patrik'ten sonra, Katolik kiliselerinde Kardinal'den sonra en yüksek ruhban sınıfı. Başpiskopos: Ortodoks Kiliseleri'nde Kilise'nin ve "Sen Sinod"'un başıdır. Ülkesindeki diğer piskoposlar ve metropolitler tarafından seçilir ve sinoda başkanlık yapar. Buradaki yazıdan anlaşılıyor ki burada Başpiskopos yaşadığına göre Boget önemli bir yerleşim  yeri.

 

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Mustafa YOL
Etiketler: Bu, Yazıtın, Sırrı, Ne?,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.