Haber Detayı
11 Mart 2021 - Perşembe 18:26 Bu haber 7226 kez okundu
 
Bölgenin Kurtuluşu Olur
Yağışların az olduğu, yeraltı sularının hızla çekildiği tarımla uğraşılan bölgemizde bulunan 100 binlerce dekar arazinin geleceği ciddi anlamda tehlikeye düştü.
ESKİL Haberi
Bölgenin Kurtuluşu Olur

Bölgede bulunan araziler kuraklık tehdidiyle karşı karşıya gelirken, çiftçiler umudunu Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun yaptıkları açıklamaya bağladılar. Kızılırmak’tan gelecek suyun, bölgeye indirilmesi Eskil ve çevresinde bulunan 100 binlerce dekar alanın kurtuluşu olacaktır.Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Ak Parti Aksaray millletvekili Cengiz Aydoğdu açıklamasında, “Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz Kaya Yıldız ile bir çalışma toplantısında bir araya geldik ve Aksaray’ımız için oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

DSİ çalışma sahasına giren konuları, ilimizin ihtiyaçlarını ve devam eden projelerini görüşme değerlendirme fırsatımız oldu. Üzerine istişare ettiğimiz pek çok konuda da aşama kat etmiş olmamız memnun edici bir gelişme.

Kızılırmak’tan Aksaray’a Su Nakli

Aksarayımızın merakla beklediği ve bütün çiftçilerimizi ilgilendiren bilhassa Tarımsal Sulama ve Havzalar Arası Su Naklini sağlayacak olan Kızılırmak havzasının beslediği Hirfanlı Barajından Aksaray ve Konya havzasına su nakli konusunda başlatılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunduk ve projenin geliştirilmesi için yeni çalışmalar başlatılması konusunda mutabık kaldık. Bu çerçevede Kuzey Konya Havzası ve Tuz Gölünün güneyi yani Konya’nın Kulu ve Cihanbeyli ilçeleri ile Aksarayımızın Eskil ve Sultanhanı ilçelerini de kapsayacak şekilde bir sulama sahası incelemeleri devam ediyor. Şu anda düşünülen Kızılırmak havzasından bizim havzamıza ortaya çıkacak sonuçlara göre 200 milyon m3 ile 500 milyon m3 arası bir su naklinin imkânları araştırılıyor. İnşallah bu projeyle Aksarayımız tarım alanında daha ileriye gidecek ve çiftçilerimiz sulama konusunda biraz daha rahata erecekler.

Şehir Merkezi İçme Suyu

Aksaray şehir merkezimin beklediği içme suyu büyük inşaatının bu yıl içinde tamamlanması bekliyoruz. Bu konuda bütün çalışmaları yeniden gözden geçirdik eksiklerin giderilmesi hususunda gerekli emir ve talimatlar verildi. İkinci kısım isale hattı için 20 milyonluk malzeme alım ihalesi gerçekleştirildi.

Mamasın Barajı 20 Milyonluk Bütçe

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda ihalesi yapılarak inşasına başlanan Mamasın Barajı Kapalı Sulama Sistemi projesinin inşaatında bir duraksama yaşanmıştı ve inşallah orada ilerleme sağlandı. İnşaatın boru döşeme imalatları tamamlanmış olup iletim ve dağıtım hatları için çelik boru malzeme teminatının ihalesi DSİ tarafından gerçekleştirilecek ve diğer yapım işleri ve malzeme teminleri de devam etmektedir. Malzeme temini için 20milyonluk bütçe ihale yatırım programına alındı.

Aksaray’a İki Yer Altı Barajı

Öte yandan Devlet Su İşleri’nin son yıllarda tarımsal sulamada yeni bir çıkış yolu olarak ön gördüğü ve ülkemizin pek çok yerinde yapmayı planladığı yer altı barajlarından iki yer altı barajının ilimize yapılması hususu yatırım programına alındı.

İlçelerimize 20 Milyonluk Yatırım

Yine ilçelerimizin için önemli olan Gülağaç Sofular Göletinin ve Ortaköy Harmandalı

Göletinin yapım işleri önümüzdeki süreçte tamamlanacak inşallah.

Ayrıca Gülağaç Demirci kasabamızın kasaba içi Taşkın Koruma İkmal inşaatını bu yıl içinde tamamlayacağız. Yine Ağaçören Taşkın Koruması inşaatında da sona yaklaştık inşallah yakın zamanda nihayete erdireceğiz. Aksaray Merkezimizde ihtiyaç hâsıl olan, Sapmaz, Baymış, Hanobası ve Armutlu’da da yapımı aciliyet arz eden taşkın koruma projelerinin de yapılması gündemimizde.

Bunun yanında Gülağaç ile Gülpınar arasındaki sahada kalan Gülağaç Göletinin, Ortaköy Balcı Bozkır bölgemizdeki Balcı Göletinin ve Ortaköy ÇifteviGöleti ile HelvadereGöleti Kapalı Sisteminin yapım ve yenileme işlemlerinin plan, proje gibi mühendislik çalışmaları tamamlandı, yatırım programına alındı ve inşallah ivedilikle hepsi tamamlanacak. Buraların aciliyeti ve ehemmiyeti konusunda mutabık olmamız bizler açısından oldukça verimli.

Aksarayımızın ve hemşerilerimiz ihtiyaçlarının ve taleplerinin karşılanması için çalışmaya devam edeceğiz, bugün gündeme getirilen tüm konuların ve projelerin takipçisi olacağız.

İnşallah bu yıl DSİ için Aksarayımız açısından verimli bir yıl olacak. Genel Müdürümüz Kaya Yıldız’a teşekkür ediyorum.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Bölgenin, Kurtuluşu, Olur,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.