Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 23:39 Bu haber 2135 kez okundu
 
Bir Zamanlar Su Çıkıyordu. Şimdi Ateş ve Duman
Yeraltı sularının hızla çekilmesi beraberinde çevre felaketini getiriyor.
ESKİL Haberi
Bir Zamanlar Su Çıkıyordu. Şimdi Ateş ve Duman

Eskil ilçesinde bir zamanlar su çıkan kaynaklarda, şimdilerde duman ve ateş çıkmaya başladı.

Eskil ilçesi Karşıyaka mahallesi Şabanlı yaylası yakınlarında yaylaya yakın yerden daha önce su kaynağının olduğu çatlaklardan sıcak hava, duman ve ateş çıkması vatandaşları tedirgin etti. Yaklaşık bir haftadır  duman, sıcak hava, ateş ve beraberinde kokunun çıktığını ifade eden vatandaşlar, bu duruma neyin sebep olduğunu araştırılmasını istiyorlar. Duman, üzerine kağıt veya benzeri cisim konduğunda da tutuşmasını sağlıyor. AFAD İl Müdürü Cezmi Türkmen, bölgede yaptıkları incelemede duman ve kokuya neden olan cismin hidrojen sülfür gazı ve metan gazı olduğunu belirterek, ''Bölgede yaptığımız ölçümde, hidrojen sülfür gazı ve metan gazı tespit ettik. İki gaz aynı anda ya da farklı zamanlarda çıkabiliyor. Bölgedeki koku ise tamamen yanmadan kaynaklanıyor. Hidrojen sülfür gazının kokusu yok. Metan gazı ise korbonmonoksitle birleşince koku yapıyor'' dedi

Daha Önceki yıllarda Eşmekaya Barajı Yanmıştı.

İkibinli yıllarda yeraltı sularının çok olduğu zamanda bölgede bir çok noktadan kaynak suyu çıkıyordu. Bölgenin önemli sulak alanı olan Eşmekaya Barajının sularının çekilmesiyle birlikte, daha önceden barajda da bu tür yanmalar olmuş ve yetkililer incelemelerde bulunmuştu. Yapılan incelemelerde daha önce doğal su kaynaklarının kurumasıyla birlikte, bitki köklerindeki biriken gazın yanmasının neden olduğu açıklanmış, barajın olduğu alana bir süre insan ve hayvan giriş çıkışı yasaklanmıştı.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Bir, Zamanlar, Su, Çıkıyordu., Şimdi, Ateş, ve, Duman,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.