Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 13:59 Bu haber 4476 kez okundu
 
Başkan Belgemen Biz Daha Önceden Defalarca Uyardık
Eskil Belediyesi tarafından başlatılan mera alanlarını işgaliyle mücadele tüm hızıyla devam ediyor.
ESKİL Haberi
Başkan Belgemen Biz Daha Önceden Defalarca Uyardık

Belediyenin yaptığını takdirle karşılayan vatandaşların yanısıra, mera alanlarını  kullananlar ise daha önceden uyarılmaları durumunda ekmeyeceklerini ve masraf etmeyeceklerini iddia ettiler. Vatandaşların ürün ektikleri için zararları olduğunun sosyal medyada yeralmasının ardından başkan Belgemen açıklamada bulundu. “ Biz göreve geldiğimiz günden bugüne kadar hem sosyal medya aracılığı ile, hem haber kanalları aracılığı ile neredeyse her hafta mera ekmenin yasak olduğunu, işgallerini durdurulması gerektiğini, durdurulmadığı takdirde bir gün müdahale edileceğini dile getirmiştik. Biz hiçbir vatandaşımızın zarar görmesini istemeyiz, ama başkalarının ve hayvanların hakkını korumak bizim görevimizdir. Bu çalışma bahar ayında başlayacaktı. Fakat meclis üyemiz Yusuf Koyuncu’nun, “şu anda içinde ürün ekili alanlar var, uyaralım hasatın ardından uygulamaya geçelim” talebi doğrultusunda ertelenmişti. Biz ertelemenin ardından tekrar sosyal medya haber kanalları aracılığı ile vatandaşımızı uyardık. Fakat kimse ciddiye almadı. Hiç kimseye müsemaha yok. Kardeşim bile yapıyorsa müdahale edilecek. Biz hiç kimsenin tapulu arazisine müdahale ettiğimiz yok. Bazıları İşgali tekrar yapan olursa Çevre Şehircilik Müdürlüğü tarafından dekar başına 600 tl para cezası ve hapis cezası uygulaması olacaktır. O zaman cezalar daha fazla olacak. Kimse mera arazilerine tecavüz etmesin” dedi.

Mera ekmekten uzak durun!

Merayı ekmek bir yana, insanların oradan bir avuç toprak alsalar bile bunun haram olduğunu kaydeden Yahya Kemal Güdendede, "Mera sürüldüğü zaman insan kadar hayvanların da hakkına girilmiş oluyor. Bunu yapan kişi ahirette hesabını veremez. Kişi hazine araziyi kiralıyor ve belli bir meblağ ücret ödüyorsa onda öşür yoktur. Bu meradan kaldırılan ürün haram olduğu için onun öşrü de yoktur." Şeklinde konuştu.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Nuri MUTLU
Etiketler: Başkan, Belgemen, Biz, Daha, Önceden, Defalarca, Uyardık,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.