Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 10:38 Bu haber 13682 kez okundu
 
Atıl Vaziyette Bekliyor
Bir Zamanlar Onlarca Kişinin Ekmek Kapısıydı, Şimdi Kaderine Terk Edildi
AKSARAY Haberi
Atıl Vaziyette Bekliyor

Bir zamanlar onlarca kişinin ekmek kapası olan Eskil Belediyesine ait un fabrikası binası şimdiler de kaderine terkedilmiş durumda. Bugün şartlarında 7 milyon tl'yi bulacak inşaat çalışmasına sahip hazır bina kaçak olduğu için kullanılamıyor. Bina bir zamanlar un fabrikası olarak kullanılıyordu. Fabrikanın kapanmasının ardından, içindeki fabrika aletleri tekrar fabrikaya elverişli olmadığı için kullanılamadı. Un Fabrikası binasını Eskil Belediyesinden, süt fabrikası kurmak için otuz yıl süreli kiralayan firma, yaptığı masraflara rağmen bina kaçak olduğu için fabrika kurmak için gerekli ruhsatı alamadığını dile getiriyor.

Vatandaşlar Binanın 
Kullanılmasını İstiyorlar

Konula ilgili tepkilerini dile getiren vatandaşlar,” İlçemizde bir zamanlar onlarca vatandaşa ekmek kapısı olan bir un fabrikası vardı. Hem ilçemizin ekonomisine, hemde işsizliğe azda olsa katkı sağlıyordu. Fakat bilinmeyen bir nedenle fabrika kapandı ve kullanılmaz hale geldi. Daha sonra bir firmaya kiraya verilmiş. Firmada bir müddet çalışma başlattı tamamlamadan bıraktı. Bu bina tekrar kullanıma açılmalı. Eğer kiralayan firma yapamıyorsa belediyeye geri devretsin. Eğer fabrika kurulması için engel varsa, yetkililer firma sahibine yardımcı olmaları gerekir. Yoksa milyon tl'lik bina atıl vaziyette yatması bizleri üzüyor” dediler.

Kiralayan Firma, Bina
Kaçak Olduğu İçin Fabrika
Kurumuna İzin Alamadım

Eskil Belediye başkanı Necati Belgemen'in önceki dönemlerinde un fabrikası olarak yapılan un bina, uzun yıllar ilçemizde faaliyet gösterdi. Çok sayıda vatandaşın ekmek kapısı olan fabrika, çalıştıran fabrikanın işi bırakmasıyla birlikte kapandı. Uzun dönem kullanılmadığı için içinde ki malzemeler kullanılmaz hale geldi. Eskil Belediyesi tarafından, Raşit Oğuz firmasına 30 yıllık süreyle kiraya verildi. Fabrikayı Süt Fabrikasına çevirmek için çalışma başlatan Oğuz, binaya bakım ve onarım yaptı. Fakat çalışmayı durduran Oğuz bir daha binaya uğramadı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Raşit Oğuz,” Ben binayı süt fabrikası kurmak için 30 yıllık süreyle kiralamıştım. Kuracağım süt fabrikasıyla ilçe ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktık. Binanın iç ve dış tadilatı için bir süre çalışma yaptım. Fabrika kurmak için izin aşamasına geldiğimde bina kaçak olduğu gerekçesiyle izin verilmedi. Tüm çalışmalarıma rağmen izin alamadım ve bırakmak zorunda kaldım. Eğer belediye talep ederse geri iade edebilirim” dedi.

Belediye Bina İçin Yapı
Kayıt Belgesi Aldı

Eskil Belediyesinden edindiğimiz bilgiye göre, Binanın 30 yıl süreli olarak Raşit Oğuz’a kiraya verildiği, binanın kaçak olduğu, fakat belediye olarak binaya yapı kayıt belgesi alındığı öğrenildi.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Atıl, Vaziyette, Bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.